Bijela kuća pokušala je u četvrtak dati još jednom grubom gospodarskom izvješću pozitivnu ocjenu, rekavši da postoje pokazatelji napretka u novoobjavljenim brojevima inflacije – iako se očekuje da će Federalne rezerve odgovoriti ponovnim agresivnim podizanjem kamatnih stopa.
Izvješće o indeksu potrošačkih cijena u rujanu, koje mjeri promjene u cijenama niza potrošačkih dobara i usluga, objavljeno u četvrtak, pokazalo je da su američki potrošači i dalje pogođeni višim cijenama unatoč neviđenim podizanjima kamatnih stopa od strane Fed-a posljednjih mjeseci s ciljem hlađenja Trgovina.
Podaci Zavoda za statistiku rada pokazuju da je godišnja inflacija u rujnu porasla za 8,2 posto, što je sporiji rast od rasta od 8,3 posto u kolovozu. Ekonomisti su predviđali da će se tempo povećanja cijena prošlog mjeseca usporiti na 8,1%. Na mjesečnoj razini ukupne potrošačke cijene u odnosu na kolovoz porasle su za 0,4 posto.
Nakon što je u četvrtak objavljeno izvješće o CPI-ju, Bijela kuća je istaknula da je inflacija u posljednja tri mjeseca u prosjeku iznosila 2% – pad s 11% u kvartalu prije toga. To je "napredak", rekao je dužnosnik Bijele kuće za CNN - iako su priznali da ima još posla. Bidenova službena izjava na sličan način odražava te osjećaje, rekavši da su "čak i uz ovaj napredak, cijene još uvijek previsoke".
Pokušaj pronalaženja dobre strane u novim brojevima inflacije naglašava tekući i hitni politički problem za predsjednika Joea Bidena i njegovu administraciju: rješavanje ekonomskih strahova Amerikanaca i ublažavanje potencijalnih posljedica na izborima u sredini mandata sljedećeg mjeseca.
Tržište dionica isprva je ustuknulo pred izvješćem – Dow futures pao je za više od 400 bodova, ili 1,5%, nakon što je izvješće objavljeno, S&P 500 futures pao je 1,8%, a Nasdaq futures bio je niži za 2,6% – no tržište se nedavno vratilo u ritam. jutarnje trgovanje.
Kao što je bilo mjesecima, očekuje se da će dužnosnici administracije nastaviti naglašavati Bidenovu predanost snižavanju cijena, dijelom ukazujući na neka od nedavnih zakonodavnih postignuća demokrata – poput usvajanja Zakona o smanjenju inflacije – za koje Bijela kuća tvrdi da će u konačnici uspjeti. , pomoći u borbi protiv inflacije.
Inflacija je umjerena posljednjih mjeseci najvećim dijelom zbog pada cijena energije. Prosječna cijena galona goriva pala je 98 uzastopnih dana tijekom ljeta na 3,68 dolara s rekordnih nešto iznad 5 dolara. Ali cijene rastu već gotovo mjesec dana, popevši se na 3,91 dolara po galonu, prema AAA. U međuvremenu, cijene hrane, smještaja i drugih stvari rastu bez kraja.
Za Bijelu kuću novi podaci pogoršavaju dvostruki problem koji mjesecima muči administraciju. Manje od mjesec dana do dana izbora, nesposobnost administracije da osigura jasan trend usporavanja inflacije – što se potiho smatra njihovim primarnim ciljem uoči glasovanja – naglašava političku ranjivost s kojom se demokrati suočavaju u vezi s pitanjem koje se u anketi za anketom bilježi kao na prvom mjestu za birače.
Gospodarstvo i inflacija ostaju kritična pitanja za glasače samo nekoliko tjedana prije sredine izbora. Nova anketa CNN-a koju je proveo SSRS pokazala je da 90% svih registriranih birača kaže da je ekonomija iznimno ili vrlo važna pri odlučivanju o tome koga poslati u Kongres, a 84% birača kaže isto po pitanju inflacije.
Općenito, međutim, brojke služe samo kao najnoviji podatak za koji tržište smatra da će vjerojatno potaknuti kontinuirano – i bez presedana u novijoj povijesti – agresivno povećanje stopa od strane Fed-a.
Dok su Biden i njegov tim javno dali prostor središnjoj banci da donosi svoje političke odluke bez političkog uplitanja, postoji snažna svijest da je zbog brzog tempa povećanja stopa sve vjerojatnije da će ti potezi odvesti SAD u recesiju. To bi vjerojatno imalo učinak poništavanja nekih jasnih dobitaka na koje dužnosnici ukazuju za Amerikance s nižim i srednjim primanjima zbog Bidenovih velikih zakonodavnih pobjeda.
Brojni čelnici industrije i ekonomski stručnjaci upozoravaju na mogućnost recesije u nadolazećim mjesecima, ali Biden je u javnosti inzistirao da ne vjeruje da će recesije biti, rekavši ovaj tjedan: “Mislim da je neće biti. biti recesija."
“Ako jest, bit će to vrlo blaga recesija. To znači da ćemo se malo pomaknuti prema dolje”, rekao je Biden Jakeu Tapperu u utorak u ekskluzivnom intervjuu za “CNN Tonight”. "Moguće je. Gle, moguće je. Ne predviđam to.”
0 Comments